понедельник, 1 октября 2018 г.




Урок позакласного читання
Тема. Добро творити на землі людині лиш дано.(за оповіданнями В.О.Сухомлинського).
Мета. Продовжувати знайомство учнів з творами В.О. Сухомлинського; формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає, піклується , добре ставиться до рідних і друзів; навчати учнів оцінювати вчинки головних героїв оповідань, наслідувати їх позитивні риси, прагнути до самовдосконалення; розвивати мовлення учнів; виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості.
Обладнання: портрет В.О. Сухолинського, збірки творів О.Сухомлинського «Чиста криниця», «Вогнегривий коник», ,картки зі словами , малюнки до прочитаних творів, тлумачний словник,
сміттєвий мішечок,сонечко.
                                                                        Хід уроку
І Організаційний момент.
  Привітання:  Любі  діти ! У наш клас
                          Завітали гості  щирі,
                          Привітаймо  в добрий час
           Гостей посмішкою й миром!
Емоційний настрій на заняття
Учитель:    Вже дзвінок пролунав
                            На уроки нас гукав.
                   Бачу всі ви молодці!
                   Тож девіз тепер згадаймо.
                   І урок розпочинаймо.
Діти:           Правильно читаємо,
(хором)      Чітко розповідаємо,
                            Мову свою розвиваємо.
ІІ. Мовна розминка.
а) Почнемо наш урок з розминки.
- Дмухнемо на кульбабку. (...)
- Як шумлять колоски. (Ш-ш-ш)
- Забриніла бджілка. (Дз-дз-дз)
- Загуркотів трактор у полі. (Др-р-р)
- Сіли на "конячки" і поїхали. (Цок, цок, цок)
б)  Щоб наше мовлення було правильним, попрацюємо з чистомовкою.
Че - че - че - влітку сонечко пече.
Чу - чу - чу - всім спечу по калачу.
Чі - чі - чі - не лежи на печі.

- в) Скоромовка.
1. Промовляння скоромовки :
Бабуся в кіоску забула авоську
А внучка Ганнуся відразу гайнула —
Забуту авоську бабусі вернула.
- Читаємо скоромовку у повільному темпі.
- Читаємо у звичайному темпі.
- Читаємо у швидкому темпі.

ІІІ. Очікування.
- Я сподіваюся, що сьогоднішній урок наш буде уроком радості, добра, творчості.
- А чого ви очікуєте від уроку ?
ІV.Налаштування
( Вчитель на фоні  музики П.І. Чайковського  «Вальс квітів»  читає  вірш
  -  Врятує  світ  краса ,- давно  так говорили.
  -Тепер  врятує  світ лиш  добротаю
  -Бо  однієї  вже  краси  занадто мало.
Бо  стільки  всюди  зла – людина вже  не та….
То ж , люди  на  землі!Спішіть добро  творити !
Щоб нам не згинути  у морі зла !
Щоб  кожен зміг  серед  краси  прожити,
У царстві  справедливості  й добра !
            V. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ
- Сьогодні на уроці  позакласного читання  я пропоную вам поговорити про добро,  добре серце , добрі  справи, про зло , байдужість.
А може  ви ще маленькі   і вам не треба про це говорити?   ( відповіді дітей)
- Чи може  вам добре  і без добра ?
  ВПРАВА  « МІКРОФОН»
VІ.ПОВІДОМЛЕННЯ  ТЕМИ УРОКУ.
- Сьогодні на  уроці  ми  спробуємо  з’ ясувати , якою має бути  справжня людина :  доброю  чи  злою , жорстокою чи  милосердною. А допоможуть нам  відповісти на запитання герої  творів
В.О. Сухомлинського.
Ми будемо  визначати  головні  людські  цінності ,  висловлювати  думки працювати  в парах , групах.
.1. Слово вчителя.
-Дуже мудро говорить народ : «Роби добро –і воно повернеться до тебе. .Будеш робити зло –зло й повернеться до тебе».
- Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. І
На сьогоднішньому уроці позакласного читання вони допоможуть нам пройти дорогою добра за
мудрими творами В.Сухомлинського -У  народі  кажуть , що добрий чоловік  надійніше  кам яного
мосту.Знайте про це і будьте  надійними і добрими! .
  2.БіографІя В.О. Сухомлинського
 Таким  був Василь Олександрович  Сухомлинський.(Розказує підготовленийй учень)
.Василь Олександрович Сухомлинський народився у 1918 році у селі Василівка на Кіровоградщині в
бідній селянській родині. У сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей. Усі четверо, коли виросли, стали
вчителями. Василь з сімнадцяти років став учителем і залишився ним до кінця життя. Тридцять два
роки він вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для
наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки .

     3.Розгляд виставки книжок В.О.Сухомлинського.
Усі твори Василя Олександровича вчать доброти, щирості, людяності, справедливості, тому що він сам був доброю людиною і хотів, щоб усі діти  виросли добрими та чуйними.
         Людина, стверджував великий педагог, народжується на світ, щоб лишити по собі вічний слід, сповнений добра.
Він говорив: « Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною  тоді, коли тебе ніхто не бачить».
         Отже, сьогодні на нашому уроці ми помандруємо стежиною Добра.  Цією стежиною повинна йти кожна людина все своє життя. Тільки тоді вона залишить по собі слід на Землі.

4.Слово вчителя
- Як ви розумієте цей вислів? (відповідь дітей)
- А що таке « добро»? З чим воно асоціюється?
У мене добро асоціюється із мамою ,сонечком.
І сьогодні до нас на урок завітало чарівне сонечко.Воно буде спостерігати за вашою роботою і за
правильні  відповіді дарувати вам квіточки.Ці квіти вам знадобляться в кінці уроку. Тож будьте активними.
5.Створення «асоціативного куща»
Перед вами чарівне сонечко.Але злий чаклун пожартував і на деяких його промінчиках написав
негативні  риси.Давайте їх знайдемо і складемо у сміттєвий мішечок.
Уважність, ненависть ,співчуття, злість ,байдужість,піклування, заздрість, милосердя, жадібність, любов,чуйність ,хитрість.
Негативні риси скласти у сміттєвий мішечок , зав
язати .Нехай вони ніколи не торкнуться вашого серця.
- Яке ж значення слова «добро» за словником.
6.Словникова робота
Добро – гарні і корисні справи, які можна зробити на благо людей.
- Чи може людина сказати ,що вона вже все добре зробила. (Ні. Людина ніколи не повинна зупинятись творити добро. Ви у своєму житті ще зробите дуже багато добра
.
VІІ.ОПРАЦЮВАННЯ  ТВОРІВ В. СУХОМЛИНСЬКОГО.
 Опрацювання твору В.Сухомлинського  «Красиві слова і красиве діло.»                     
- А зараз попрацюємо з творами В. Сухомлинського. Перед нами новий  твір    В.О. Сухомлинського
« Красиві слова і красиве діло.»                    
            1.Робота над заголовком твору . Метод «Передбачення».
-Які слова ви вважаєте «красивими» ? (відповіді дітей)
                Словникове значення слова «караса».(на дошці)
Яке ж значення має слово «краса» за словником?
Краса-все добре і прекрасне,що оточує людину і викликає у неї радість.
-А сьогодні ми поговоримо красиві слова і красиві  діла.
-Як ви гадаєте, про що може йти мова в оповіданні «Красиві слова і красиве діло».(відповіді дітей)
2.Словникова робота.
-У тексті вам зустрінуться такі слова :
-Прочитайте слова луною:
злива                      дужий                             негода                    
Поясніть порівняння:
Мокрий,як хлющ(дуже мокрий)                          ллє,як із відра(йде сильний дощ)
3.Читання твору учителем.
Я читаю  твір,а ви подумайте
- Хто головні герої в оповіданні?
4.Виявлення первинного засвоєння змісту прочитаного.
- То хто є головними героями у тексті?
5.  Читання «Ланцюжком» Читайте уважно ,виразно,підготуйтесь відповідати на запитання.
6.Робота над змістом твору.
-Який  з хлопчиків вам сподобався найбільше? Чому?
-Чи справді добре вчинив третій хлопчик?
-Знайдіть речення ,які на вашу думку можуть бути прислів ями.(Гарні не красиві слова ,а красиві діла.)
-У яких словах оповідання висловлено головну думку ? .(Гарні не красиві слова ,а красиві діла.)

6.Висновок.Чому навчає це оповідання?
( Бути уважним, турботливим до людей,співчувати не тільки на словах,а й на ділі).
VІІІ.Фізкультхвилинка
7.Інсценізація оповідання «Покинуте кошеня».
4.   Робота в групах.Гра»Поповни скарбничку мудрості.
- Про  доброту, добро існує багато висловів видатних людей,  прислів їв.
 От і ми поповнимо сьогодні нашу скарбничку мудрості новими прислів ями.

1 група.Прочитати вірші.
        Добрим бути просто чи не просто.
Не залежить доброта від зросту.
Як людей полюбиш -пошануєш,
Силу для добра в душі відчуєш.
         І закрутиться Земля скоріше,
Якщо разом станемо добріші.
Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
        І якщо вона,як сонце світить,
        То радіють і дорослі й діти.
2 група. Вам треба  з єднати частини прислів’ я.
-Прочитати  і пояснити нові прислів’я.
Перший крок до добра – не робити зла.
3 група.З дошки прибрати непотрібні  вислови.
Якщо ти добра людина,треба:
Допомагати мамі мити посуд
Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить
Берегти рідну природу та охороняти її
Шанувати працю інших людей
Галасувати, коли хтось відпочиває
Бути вихованою, стриманою
Обманювати, хвалитися
Насміхатись з чужого горя
 Не слухати батьків
Допомагати друзям у біді
Ділитися тим, що в тебе є
Ображати інших
Захищати слабкого
 Красти
Любити своїх батьків
Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина
  ІХ.   ПІДСУМОК УРОКУ

Релаксаційна вправа «Квітка доброти» (звучить спокійна класична музика)
    -А зараз закрийте очі і уявіть, що у вас у руках знаходиться чарівна квітка –
Квітка Доброти. Ваші руки відчують незвичайне тепло, квітка зігріває вас, ваше
тіло, вашу душу. Ви протягуєте руку і розглядаєте Квітку Доброти. Уявіть собі
якого вона кольору. Можливо, вона має запах. А можливо ви чуєте приємну музику,
яка лине від Квітки. Подумки зберіть усю доброту від Квітки Доброти й помістіть
у своєму серці. Ви відчуєте, як доброта входить у вас, як зігріває вашу душу,
несе радість. Я хочу, щоб сьогодні і надалі ви відчували допомогу Квітки Доброти.
І коли у вас неприємності, або погано на душі, можна собі допомогти, тим , що ми
робимо зараз: уявити в руках Квітку Доброти і подумки помістити її в своєму
серці.
-Дайте відповідь на запитання «Чи завжди ви творите добро?»
-А чи готові ви розлучитися із вашим поняттям добра?
.Робота в парах.
А зараз кожен з вас зробить  добрий вчинок.Активно працюючи на уроці ви назбирали квіточки.
На одній квіточці  напишіть добрі слова,побажання.Поміняйтеся квітами із своїм сусідом.
( Зачитування побажань.)
-Хто бажає прочитати отримане побажання.
4.Оцінювання.
Ви сьогодні гарно працювали,тому добро повертається до вас у вигляді гарних оцінок
   -Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна паличка,достатньо
сказати добре слово або зробити добре діло. Я всім бажаю добра.
    -Поверніться один до одного, візьміться за руки і побажайте чогось доброго.
- Чи справдились ваші очікування від уроку?
    -Мої сподівання також здійснились.
-Я хочу закінчити урок віршем
                                   В небі завжди сонце світить ясно,
                                   А в душі немає пустоти.
                                  Світ тобі всміхається прекрасний,
                                 Якщо є багато доброти.
Вчитель :-  Нехай девізом  вашого життя стануть слова  :Думай добре!  Роби добре  !  І  буде  добро!!


Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
   1 і 2 гр.- намалювати малюнки до прочитаних оповідань.
   3 гр. – скласти свою казку на тему «Людина починається з добра»







Урок мислення

Тема. Жовтий лист під  ноги пада.
Мета:еозширювати знання учнів  про характерні ознаки осені в природі.
Розвивати мислення учнів, спостережливість, уміння бачити і відчувати красу осінньої пори. Виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Місце проведення: шкільне подвір’я.
                                           
                                              Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
ІІ. Вступне слово вчителя.
      Осіння природа для людини – джерело життя мудрості і краси. Вона постійно змінюється, вражаючи нас розмаїттям своїх проявів. Тому книга природи безмежна і дуже цікава. Вона може багато сказати розуму і серцю людини, змінити настрій, викликати добрі почуття.
      Сумно трішки в цей час, адже в душі кожної людини, хто не байдужий до краси, звучить мелодія осені. Така вже вона ця осіння мелодія: сумовита і радісна одночасно.
Сонечко землю – матусю не так вже цілує,
Золотом сипле в садах і гаях.
Осінь чарівна барвисто крокує:
-Здрастуй, красуне смаглява моя!
ІІ. Основна частина
- Діти , сьогодні наш клас вийшов на шкільне подвір’я, щоб іще раз зустрітися з природою, поспілкуватися, відчути серцем і душею красу в цю прекрасну осінню  пору .
Хто вона ота красуня
В золотім намисті,
Що без пензля і без барвів
Скрізь малює листя.
На деревах листя те,
Так блищить, мов золоте.(Осінь)
Виходить дівчина, одягнена в костюм Осені.
Осінь.
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Не сама до вас прийшла,
Я синочків привела.
- Діти , назвіть імена моїх синів.
(Вересень, жовтень, листопад)
- Чому вони мають таку назву?
 (Цвіте верес, жовтіє листя, опадає листя)
Осінь.
-А зараз послухайте вірші ,які підготували мої сини.
       Вересень:
Вересневе небо синє,
І сади ще пахнуть літом,
В полісаднику жоржини
Розгорілись дивоцвітом.
       Жовтень:
Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчає осінь,
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просинь.
       Листопад:
Хмарна не радує днина,
Вітер висвистує в кронах,
Лиш молода горобина
Світиться в гронах червоних.
-Діти, назвіть ознаки осені?
(Температура повітря змінюється, день і ніч змінюють свою тривалість, жовкне трава, дощить, часті тумани).
- Які ознаки кожного з осінніх місяців?
- Яка причина осіннього похолодання?
(Сонце влітку піднімалось високо, дні були довші, земля отримувала багато тепла, тепер сонце опускається низько, на землю потрапляє менше тепла.)
- Які сліди осінь залишає по собі?
(В повітрі літає насіння клена, берези, акації.)
- Як змінився колір неба?
- Як змінилося забарвлення на деревах, кущах?
(Листя пожовкло, побагровіло, немов золоті пташенята злітають з дерев.)
- Яка звучить музика жовтневого вітру? Охарактеризуйте її.
На узліссі осінь фарби розбавляла,
Пензликом легенько листя малювала.
Вже руда ліщина, пожовтіли клени …
У красі осінній тільки дуб зелений.
Утішає ясен:  „Не сумуй за літом.
Глянь: усі дерева в золото одіто.”
Золота красуня – осінь чарівниця!
По землі ступає ,золотом іскриться,
В жовте і червоне листячко фарбує,
І картини дивні, чарівні малює!
Небо синє – синє, листя кольорове,
А яке довкілля радісне, чудове!

(Розглядання різноманітного листя та пояснення властивості опадання.)
- Придивіться, які різноманітні форми має листя. Їх пластинки бувають схожими на щит, руку з пальцями, коло, яйце, ромб, голку. Над краями листка теж попрацювала природа. Вони прикрашені зубчиками, війками або схожі на пилку. Верхівка листочка буває загостреною, тупою, утисненою або з війками.
      Є листя просте і складне. Чому його так назвали? Поясніть, як ви це розумієте.
      (Відповіді дітей.)
- У складного листя листочки розташовані по обидві сторони головної осі або відходять від верхівки черешка, як у кінського каштана. А зараз, діти, зберіть прості і складні листочки. Уважно їх розгляньте.
(Діти збирають листки, групують їх, порівнюють, що спільного і відмінного).
- Черешки і жилки виконують роль пружин (особливо під час вітру, злив). Чому?
- Що може бути краще за зелені, жовті, червоні кольори листя дерев, які так захоплюють нас. Чому осіннє листя має різне забарвлення?
        (Відповіді дітей.)
- Зелені тому, що мають багато зеленого пігменту – хлорофілу, але є й інші, зокрема, золотаво – жовті, жовтогарячі, червоні. Ближче до осені в листку руйнується насамперед зелений пігмент. Інші пігменти стійкіші, сильніші, витриваліші, а тому восени вони стають помітнішими у листках.
        До осені в основі кожного листка утворюється тонкий шар клітин, що легко відокремлюється, він так і називається – відокремлювальний шар. Клітини цього шару поступово стають гладенькими, тоненькими, округлими. Достатньо краплини роси, найменшого подиху вітерцю, щоб зірвати листок.
       На тому  місці, де листок відокремився від стебла, утворилась ранка, виникає шар особливих клітин, що перешкоджають втраті вологи, щоб дерево не всохло, та захищає його від шкідливих організмів. 
        Більшість вічнозелених дерев не скидають своє вбрання одразу. Цей процес відбувається поступово протягом усього року, тому вони залишаються завжди вічнозеленими.
- Діти, а тепер давайте підемо по осінньому листі.
- Доберіть слова, які б влучно передали шум листя під ногами.
(Шумлять, шелестять, шарудять, тріщать, хрумтять, шепочуться, шерехтять, співають, стогнуть, плачуть.)
- З чим порівняємо опале листя? Чому?
(З барвистим килимом, золотими монетами, різнокольоровими клаптиками.)
- Про що перешіптуються опалі листочки?
- Що можете сказати про трав’янисті рослини?
- Які квіти залишились на клумбах?
- Чому менше стало квітів і так збіднів навколишній рослинний світ?
- Прислухайтесь, чи чуєте ви дзвінкий спів пташок (комах)? Чому?
- Якими словами можна описати осінь?
(Золота, чудова, багряна, замріяна, багата, щедра, різнокольорова, різнобарвна, чарівниця, яскрава, пізньоквітуча казкова красуня, невтомна, працьовита, найкраща.)
- Чим вона подобається вам? Чому?
- Спробуйте з побаченого і сказаного вами скласти опис осені.
     (Опис осені.)
Гра „Весела хвилинка, хвилинка – плутанинка”.
- Осінь – це чудова і казкова пора року. Про неї складено багато віршів, загадок, прислів’їв, пісень. Послухайте деякі з них. 
Осінь.
Вересень зеленим
Осінь залишила,
Бо в траві високій
Пензлика згубила
Аж у жовтні осінь
Пензлика знайшла
Й малювати фарбами
Скрізь розпочала.
Золотим, червоним
Змалювала гай.
Річку – темно - синім
Й синім небокрай.
Ще милує око
Листячко зелене,
Та пожовкли липи,
В позолоті клени.
Вже птахів гуртує
В небі чиста просінь,
І врожай в комори
Вносить щедра осінь.   
Загадка.
У садках, лісах походжає
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості.
                   (Осінь)
Прислів’я.
Осінь сумна, а весело жити.
Осінь іде і за собою дощ веде.
Восени і горобець багатий.
Восени день блисне, а три кисне.
- На основі власних спостережень, зроблених на уроці складемо казку. Врахуйте властивість опадання листя з дерев, змінення кольорової гами. У ній ми використаємо слова, словосполучення, речення найбільш вдалі, змістовні, які звучали на уроці мислення, та введемо їх у казку.
ІІІ. Підсумок уроку.
1.Аналіз роботи учнів на уроці.
- Про що говорили на уроці?
- Що нового дізнались?
2. Домашнє завдання.
1 група – скласти вірш, загадку про осінь;
2 група – записати складену казку;
3 група – намалювати малюнок.